Psí společníci do bytu

Ne nadarmo jsme jako národ označováni za pejskaře, pro nás jsou to členové rodiny a nejlepší parťáci. Menší obtíž může nastat, pakliže si chceme štěně pořídit do bytu, přeci jen, prostoru je po málu a zdi netvoří nějak výraznou zvukovou bariéru. Na co si při výběru dát pozor a na co se zaměřit?
Důležité je zvážit velikost psa – mnozí se domnívají, že se do bytu hodí pouze malá plemena. Nemusí to však nutně být pravda, pokud psa dostatečně unavíte častějšími procházkami, jediným problémem u větších psů bude fakt, že cokoliv ve výšce jejich vrtícího se ocasu je v nebezpečí.maltézský psík.jpg
Dalším důležitým parametrem je množství energie, ne všechna plemena totiž mají stejně velkou zásobárnu sil. Pokud budete často nechávat aktivního psa samotného v bytu, je dost možné, že se uchýlí k ničení všemu, co mu přijde do cesty. Tomu se však dá snadno předejít různými aktivitami, kterými se pes unaví.
Největší překážkou při pořízení psa do bytu je jeho hlasový projev. Malí psi jsou známí svým neúnavným a neutichajícím štěkotem, ti velcí pak mohou vít nebo kňučet. Nic z čeho by měli sousedi radost. Správným výcvikem je možné těmto problémům předejít a nechat psa zvyknout si zvuky v budově a považovat je normální a nereagovat na ně.
Obecný vzorec psa, který se hodí do bytu je kombinací výše zmíněných – tedy, mělo by se jednat o plemeno menšího až středního vzrůstu, který nemá v povaze zběsile štěkat a není tak velkou zásobárnou energie.
Baset – pes středního vzrůstu, nenáročný na chov. Přestože se jedná o psa původně vyšlechtěného k loveckým účelům, domestikací se z něj stal mírný pes, který málokdy vyje. Pro uspokojení potřeb stačí každodenní procházka, tyto požadavky se s věkem mírní.yorkšírský teriér.jpg
Bišonek – přátelský a hravý pes sklízí velký úspěch. Díky své klidné a veselé povaze dělá společníka v mnohých domácnostech. Je věrný a stačí mu denně chvilka hraní spolu s procházkou.
Yorkshirský teriér – velmi známé plemeno, které se ale křížením potýká s problémem, že každý psí zástupce této rasy vypadá trochu jinak (váhově rozmezí 1,5 – 5 kg). Malý čistotný společník, tzv. gaučák, který si rád pospí, zatímco je páníček v práci a odpoledne postačí procházka k vybití energie.