Senna je přírodní projímadlo

Zácpa může mít opravdu mnoho příčin a vždy je žádoucí po té pravé pátrat. Jedná-li se o krátkodobou a občasnou záležitost, můžeme si pomoci sami např. zařazením více potravin s vlákninou, anebo konzumací jídel s projímavými účinky. Jsou-li obtíže časté a nepříjemné, že zasahují do vašeho života téměř denně, měli byste se poradit s lékařem a případně absolvovat alespoň kontrolní vyšetření. Česká republika je stále na předních pozicích karcinomu tlustého střeva a nejvíce ohroženou skupinou obyvatel jsou lidé, u nichž převažují potraviny živočišného původu, zvláště uzeniny, další masné výrobky a živočišné tuky, s minimálním podílem vlákniny.květ stromu senna

Projímadlo neřeší příčinu, ale pomáhá

Projímadlem rostlinného původu nemůžete nic pokazit. Důležité je samozřejmě dbát na správné dávkování, ale v zásadě dochází k žádoucímu vyprázdnění a není pak nutný nepříjemný lékařský zásah.

Zkuste sennu

Senna je tropická rostlina, rostoucí ve formě keřů a drobných bylin, ale i menších stromů, nejčastěji v Asii a Latinské Americe, a pod tímto názvem se skrývá přibližně 250 druhů. Některé z nich se vysazují jako okrasné a jiné se využívají v medicíně. Jejich společným znakem jsou látky s projímavým účinkem.
Senna funguje podobně, jako rektální čípek, který by měl pomoci při akutní zácpě, ovšem s tím rozdílem, že čípky jsou obvykle syntetického původu, a mohou mít vedlejší účinky. Užívání rostlinného projímadla je naopak bezpečné, ale je nutné držet se obecných doporučení a užívat je pouze omezenou dobu a ve vhodných dávkách. Většinou se užívá ve formě čajového nálevu, který je nutné vypít co nejdříve po jeho vyluhování, a očistná kúra by neměla přesáhnout deset až čtrnáct dnů.plody stromu senna
K očistě střevní sliznice a k vyloučení např. zkaženého pokrmu lze využít i tablety magnézia (hořčíku), který na sebe váže toxické látky a zároveň ve vyšších dávkách uvolňuje peristaltiku střev a působí projímavě.