Jsou antigenní testy z nosu dostatečně spolehlivé?

V dnešní době pandemie je pochopitelné, že se mnoho z nás chce ujistit, zda nechytili onemocnění covid-19, a to co nejrychleji. Ovšem PCR testy nejsou nelevnější, a navíc je mohou provádět pouze lékaři. A vzhledem k velkému zájmu, který o ně je, nehledě na praktické lékaře, kteří na ně své pacienty s příznaky posílají, je jasné, že zde budete poměrně dlouho čekat. A je pravděpodobné, že minimálně jeden z lidí, se kterými budete v čekárně, bude skutečně nakažený.

Je tedy jasné, že chceme jiné, lepší řešení. Tím se ukázaly být domácí antigenní testy z nosu. Jejich příprava i vyhodnocení výsledků jsou velmi jednoduché a zvládne je prakticky každý. Jediná věc, se kterými může mít někdo problém, je vložení vatové tyčinky dostatečně daleko do nosní dutiny.

virus covidu-19

Funguje to poměrně jednoduše: po odebrání vzorku výše zmíněným způsobem vložíte konec tyčinky do speciální tekutiny, v níž jej chvilku máčíte. Z ní nakonec nakapete pár kapek do otvoru v testovací krabičce. Následně již jen čekáte, zda se objeví pouze kontrolní čárka, nebo zda se objeví dvě, které by signalizovaly, že jste skutečně nakažení.

To vše zní skutečně jednoduše, avšak tento systém může fungovat jen tehdy, pokud budou tyto testy dostatečně spolehlivé, tedy pokud nám nebudou dávat příliš mnoho falešně negativních výsledků. Proto se zde doporučuje kupovat skutečně ověřené, certifikované typy, které jsou sice dražší, avšak přesnější než ty levné, které se dají koupit za pár korun.

antigenní test na covid

I tak je však pravděpodobné, že vás váš lékař, pokud budete mít pozitivní výsledek, pošle ještě na PCR test, který potvrdí, že tomu tak skutečně je. Tak budete mít skutečně jistotu, což je rozhodně pozitivum. Nevědomost totiž může být v tomto případě poměrně nebezpečná, a to nejen pro vás.

Rozhodně lze tedy říci, že tyto antigenní testy jsou relativně spolehlivé, avšak zcela na ně spoléhat nelze, a v případě pozitivního výsledku je potřeba další ověření. Jen tak odhalíme ty nakažené a konečně dostaneme tuto pandemii pod kontrolu.