Vynález elektÅ™iny patřà bezpochyby mezi jeden z nejdůležitÄ›jÅ¡Ãch v dÄ›jinách lidstva. Bez elektÅ™iny už dnes lidstvo nemůže fungovat na takové úrovni. DÃky elektÅ™inÄ› funguje základnà infrastruktura. S trochou nadsázky se dá Å™Ãct, že si bez nà dnes nekoupÃme ani rohlÃk. Problém je, že elektrospotÅ™ebiÄů je ÄÃm dál vÃc, a sÃtÄ› bývajà pÅ™etÞené. Svůj podÃl na pÅ™etÞenà majà i elektroauta, která také spotÅ™ebujà nemalou Äást.
Každá domácnost dnes má minimálnÄ› praÄku, sporák a televizi. Ty nejmodernÄ›jÅ¡Ã domácnosti majà inteligentnà systémy, které umožňujà majitelům domácnost ovládat prostÅ™ednictvÃm aplikace v chytrém telefonu na dálku. Je možné sledovat bezpeÄnostnà kamery, sledovat kdo se pohybuje v okolà domu, ovládat venkovnà rolety i žaluzie, vjezdovou bránu, vchodové dveÅ™e, vrata od garáže, je možné na dálku ovládat osvÄ›tlenà i spotÅ™ebiÄe. O takových vÄ›cech se nám pÅ™ed pár lety jeÅ¡tÄ› ani nesnilo a dnes už si tuto vymoženost můžeme poÅ™Ãdit také. To že jde o velice nákladný systém je vÄ›c druhá.
Mezi běžné spotÅ™ebiÄe se Å™adà praÄka, myÄka, mikrovlnná trouba, suÅ¡iÄka, sporák, drobné spotÅ™ebiÄe jako fén, kulma nebo elektrický zubnà kartáÄek. Cokoliv co je potÅ™eba alespoň obÄas zapojit do elektÅ™iny bychom v pÅ™ÃpadÄ› výpadku proudu nemohli použÃt. NÄ›kteřà vÄ›dci varujÃ, že k výpadkům proudu bude docházet ÄastÄ›ji z toho důvodu, že napÅ™Ãklad v NÄ›mecku docházà k bezhlavému zavÃránà “neekologických†uhelných a jaderných elektráren. Jenže NÄ›mci nemajà dostatek elektÅ™iny na to, aby si tento neuvážený krok mohli dovolit a tak berou elektÅ™inu od okolnÃch států, a také od nás. Proto by nikdo nemÄ›l elektÅ™inou plýtvat.
V poslednà dobÄ› nás trápà jeÅ¡tÄ› jeden problém spojený s elektÅ™inou, a to je jejà cena. Cena dramaticky vzrostla, protože je jà málo, a to má velký vliv na stav rozpoÄtu obÄanů ÄŒR. ZatÃm to ale bohužel vypadá že ke zmÄ›nÄ› jen tak nedojde.