Suchý zip může nahradit i šrouby, hřebíky a sponky

Suchý zip https://www.prima-obchod.cz/produkty/textilni-galanterie/suche-zipy zná každý. Provází náš život na každém kroku, nejčastěji v podobě textilních spojů oděvů, obuvi, batohů a tašek. Dokáže nahradit knoflíky, druky a sponky a neodmyslitelně patří k základním materiálům při výrobě sportovních potřeb. Existují však další typy řešení, s nimiž se můžete setkat i v docela neobvyklých situacích.

stahovací pásek se suchým zipem

Oboustranný zip – ideální pomocník pro svazování a připevňování více kusů tenkých materiálů, jako jsou dřevěné laťky a modelářské špejle a veškerá kabeláž výpočetní techniky, domácích spotřebičů a elektrických rozvodů. Stačí k tomu jen jedna ruka, spoj drží pevně i mnoho let, lze jej posouvat nebo přemístit, kdykoli povolit a znovu utáhnout, je tedy rozebíratelný a využitelný nesčetněkrát. Spolehlivě zastoupí a dokonce předčí veškeré plastové a ocelové nebo hliníkové stahovací pásky, které se dají využít jen jednou, a s nimiž se může místo spoje snadno poškodit nadměrným tlakem.

bodláky na bundě

Venkovní zipy – speciální výrobky určené pro pevné přichycení veškerých předmětů umístěných v exteriéru, tedy různých informačních tabulek a cedulí, čidel, elektroniky, svítidel, skladovacích boxů, držáků a krytů. Zip se na podklad buď připevní speciálním lepidlem, anebo se upevňuje sponkami, případně prošitím. Výhodou je kromě snadné, rychlé a rozebíratelné aplikace dobrá stabilita spoje, který odolává povětrnostním vlivům včetně nízkých a vysokých teplot, deště a sněhu.

Samolepicí – některé výrobky tohoto typu usnadňují použití samolepicí vrstvou. Tvoří ji lepidlo, které začne působit po přilnutí a zatlačení na povrch. Suchý zip se tak může přilepit na kov, sklo, dřevo, papír, zdivo, textil a plasty (kromě silikonu a PTFE – teflonu). Lepený spoj má vysokou pevnost v tahu i ve smyku a rovněž odolává mrazu i vysokým teplotám. Uplatní se pro uchycení různých měřidel, čidel, kancelářských potřeb, nábytku, obrazů, zrcadel a elektroniky.